Zavolajte nám:

+421 (0) 908 617 590

FAQ - najčastejšie otázky a odpovede

Určite Ano. Netreba sa riadiť podľa väčšiny závistlivcov alebo názormi monopolov, ktoré vám dokola posielajú faktúry za energie, ale vlastným rozumom. investícia do vlastnej elektrárne, ktorá má životnosť okolo 40-50 rokov sa vám za ten čas minimálne 2-3 krát vráti. Zdá sa vám to dlho? Veď ani vlastný dom či byt v ktorom chcete bývať, nekupujete kôli rýchlej návratnosti, ale preto aby vám čo najlepšie a najdlhšie poslúžili. Rovnako je to aj s vlastným zdrojom energie, ktorý pokryje vaše energetické nároky od dňa jeho kúpy a spustenia bezmála navždy zadarmo. Medzi tým môžte sledovať ako sa sused posadnutý rýchlou návratnosťou investícií trápi s úhradami rastúcich cien za energie.

V prvom rade treba myslieť na zníženie spotreby elektriny. Paradoxne najviac energie "zožerie" celoročne svietenie a sezónne elektrické kúrenie. 

Svietenie je možné bez úbytku intenzity osvetlenia vyriešiť LED zdrojmi svetla (ktoré tiež dodávame a montujeme). náklady na LED osvetlenie sú zdanlivo vyššie ako u klasických žiaroviek ale dnešné technológie dovolujú výrobcom garantovať životnosť LED zdrojov svetla už na 50 - 100tisíc hodín svietenia čo je minimálne 6-8x viac ako sa dožije občajná žiarovka alebo tzv. úsporná žiarivka. Pri porovnaní LED zdrojov svetla je časté že s 5-7W dosiahnete rovnakú intenzitu aj farbu svetla ako predtým s 60-75W žiarovkou. Takže s najnovšími technológiami môžete ušetriť 80-90% predošlých nákladov na osvetlenie a to bez zmeny komfortu, na ktorý ste zvyknutí.

Sezónne kúrenie s rôznymi akumulačnými pecami či olejovými radiátormi, ventilátormi s ohrevom a pod. ktoré často s termostatom naplno presahovali 2,2kW a vykurovali len svoje najbližšie okolie,  je možné už dnes nahradiť sálavými infra panelimi (aj v našej ponuke) s polovičným príkonom. do 1kW. ďalšia výhoda pri infra vykurovaní je že zohrievajú celý priestor na ktorý "dovidia". Samozrejme sú riadené automatickým termostatom ktorý sleduje teplotu v miestnosti a ám pádom nemusí byť zapnutý stále, ale len počas doregulovania teploty v prípade jej poklesu. Takto sa dá ušetriť až 60% oproti pedošlej verzii elektrického kúrenia. Velmi dôležíté je tiež brať do úvahy tepelné straty vykurovaného objektu ale to je už iná téma.       

Ano, je to možné pomocou modulárneho systému SaveEnergy. Tento systém sa dá vyskladať už od 230W zdroja. Každý panel na Vašej streche či fasáde už priamo vie dodať do Vašej domácej siete 230V/50Hz a cca 1A. Podmienkou najlepšej efektivity je spotrebovávať energiu v tom istom čase a na tom istom mieste (za tým istým elektromerom) kde je napojený "na zásuvku či rozvádzač" aj solárny zdroj. V takom prípade môžete zabudnúť počas dňa na náklady za prevádzku chladničky, počítača, dátových zariadení, nabijačku na baterky a pod. spotrebičov s primeraným výkonom k FV zdroju 

Pre fotovoltaiku (FV) v tomto prípade platí pravidlo že je najlepšie vyrábať energiu v mieste a čase spotreby pri zhruba rovnakom výkone zdroja a spotrebičov. Tento modulárny systém je možné vyskladať na každú 1fázu 230V/50Hz do 2760W. To znamená že počas doby dostatočného osvitu FV panelov je možné súčasne spotrebovávať z 1 fázy rovnaký výkon a to bez toho aby sa pohol váš fakturačný elektromer. Nezabudnite že investícia a veľkosť zdroja v tomto prípade musí byť primeraná vašej aktuálnej spotrebe el. energie. Pretože ak vyrobíte ovela viac energie ako jej stihnete v reálnom čase spotrebovať, tak tento prebytok pretečie zadarmo (vďaka zarážke na elektromeri) do distribučnej siete, ktorá ju predá za zmluvnú cenu napr. vášmu susedovi. Preto je nutné sa pri kúpe Tohto systému poradiť s našimi odborníkmi, ktorí vám poradia a nadimenzujú váš "šetrič energie" čo najefektívnejšie a bez legislatívnych komplikácií.